Blog

Jak pielęgnować Poinsecję – Gwiazdę Bożego Narodzenia

Jak pielęgnować Poinsecję – Gwiazdę Bożego Narodzenia

Poinsecja pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej, gdzie  w stanie naturalnym jest okazałym, nieregularnym krzewem przypominającym nieco naszą Azalię wielkokwiatową. Jak to się stało, że roślina stała się nieodzownym symbolem świąt? Na pewno pomogła w tym stara meksykańska legenda o biednej dziewczynce, której nie było stać na prezent dla Jezusa, wiec podarowała mu bukiet zielonych liści. Ponieważ był to dar ze szczerego serca ku zaskoczeniu wszystkich po jakimś czasie liście zaczęły przebarwiać się na cudowne odcienie czerwieni.. Począwszy od tego dnia Gwiazdę betlejemską  zaczęto nazywać  „Flores de Noche Buena”, czyli kwiat Bożego Narodzenia.

Każdego roku ta piękna roślina wnosi niezwykłe ciepło i radość do naszego domu. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba mieć specjalnych zdolności aby dobrze się nią opiekować. Za pomocą kilku prostych sztuczek możemy sprawić, że jej największa ozdoba czyli barwne przykwiatki pozostaną ładne i zdrowe na długo. (zdjęcia Stars for Europe)

Jak kupić i zabezpieczyć Poinsecje?

 

Zawsze przed zakupem należy upewnić się czy roślina jest zdrowa.  Lśniące, zielone liście oraz żółto-zielone pąki kwiatów pomiędzy kolorowymi przykwiatkami świadczą o dobrej jakości rośliny. Poinsecja pochodzi z ciepłej strefy klimatycznej i jest hodowana w ogrzewanych szklarniach, dlatego jeżeli nie zadba o to sprzedawca koniecznie zabezpieczmy ją w czasie transportu – papierem, gazetą lub szalikiem – czymś co mamy pod ręką bo nawet kilku chwilowy kontakt z mrozem może ją zniszczyć.

 

2015-poinsecja-rodzina-03-pl

 

Co zrobić żeby dobrze zaaklimatyzowała się w domu?

 

Znajdźmy dla niej jasno oświetlone stanowisko z dala od przeciągów i bezpośredniego ciepła z kaloryfera ( naprawdę żadna roślina tego nie lubi). Podlewając ją trzeba zachować umiar: regularne, małe porcje letniej wody, to wszystko czego potrzebuje. Jeżeli będzie się znajdowała  w pomieszczeniu, w którym bardzo długo pali się światło to przekwitnie nieco szybciej od egzemplarza, który przez więcej godzin w ciągu doby przebywa w ciemności.

 

Wald

 

Jak rozpoznać czego roślina oczekuje?

 

Jeżeli liście opadają, nie więdnąc oznacza to nieodpowiednie światło.  Za żółkniecie i opadanie liści odpowiada zbyt niska temperatura. Liście więdną i opadają, jeśli roślina jest zbyt intensywnie podlewana – pozwalamy zawsze przeschnąć glebie przed ponownym podlaniem. Lepkie i zniekształcone liście to symptomy żerowania mszyc, białe małe muszki na dolnej stronie liści to mącznik szklarniowy.  Sok z poinsecji bardzo smakuje przędziorkom –  zdradza to pojawienie się pajęczyny z  delikatnych nitek.

Jeżeli mamy zdrową, dobrze pielęgnowaną roślinę można raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin. Dzięki tej małej sztuczce gwiazda betlejemska ku radości dzieci i dorosłych na dłużej zachowa swój blask .

 

gjbijelicstars-for-europewebsitejpec-maedchen2012-modern-23_pl

 

Co po świętach?

 

Gdzieś w okolicach lutego gwiazda zaczyna gubić liście i przechodzi w stan spoczynku – jest to zjawisko całkowicie normalne, dlatego wystarczy wtedy przyciąć jej pędy na wysokości ok. 20 cm, i na 6-8 tyg. pozostawić w chłodnym (14°C), ciemnym miejscu. Z początkiem maja możemy ją wyciągnąć, przesadzić do rozmiar większej doniczki i pozwolić się jej swobodnej rozrastać zasilając nawozami. Jeżeli chcemy osiągnąć pełnię sukcesu już pod koniec października zaczynamy dbać o to, żeby nie była naświetlana dłużnej niż  8-9 h na dobę. Najlepsze do tego celu będzie pomieszczenie, w którym po zmroku nie pali się światło. Zabieg ten pozwoli na zawiązanie się kwiatów i śliczne wybarwienie przykwiatków.

 

Czy można wykorzystywać do dekoracji same kwiaty?

 

Tak, Poinsecje prezentują się znakomicie nie tylko w doniczce. W postaci ciętej, te wszechstronne rośliny mogą stworzyć bukiet lub być elementem zaskakującej aranżacji. Musimy jednak zanim włożymy ją do wazonu zanurzyć łodygi na chwilę w temperaturze 60 stopni, lub opalić je pod ogniem, co pomoże zatrzymać sączący się sok mleczny. Dzięki temu zabiegowi kwiaty przetrwają w kompozycji przez około 2 tygodnie. Uwaga! Sok z rośliny jest mocno drażniący dlatego zalecamy do tego zabiegu założyć rękawiczki.

 

 

13_set_modern_11_thumb_eng_pl

2015-poinsecje-w-klasycznej-jadalni-02-pl

2014-weihnachtssterne-klassisch11.

Wszystkie zdjęcia autorstwa Stars for Europe.